JAKÉ SPORTY SE PRO VÁS HODÍ? HOROSKOP NAPOVÍ!

Hýbejte se v souladu se svým znamením horoskopu

Pravidelný pohyb a zdravý životní styl se stal součástí našeho běžného života. Mnohdy se při honbě za vytouženou postavou či výkony pouštíme do aktivit, o kterých po první vykonané lekci přemýšlíme, zda jsou pro nás tím pravým ořechovým.  Zamysleli jste se někdy, zda naše spokojenost z vykonaného sportu a to, jestli se nám v dané disciplíně daří, může souviset s naším slunečním znamením?
„Rozhodně nelze jednotně paušalizovat a říci, že platí jednotné zákonitosti. Každý by si měl vybrat především takový pohyb, který ho jednoduše baví a láká. Jedna z možností jak uvažovat o volbě sportovní disciplíny může být podívat se na to, jak daná pohybová aktivita odpovídá osobnostnímu typu například podle zvířetníku,“ prozrazuje sportovní psycholožka Radana Štěpánková
Zvířetník představuje dvanáct lidských typů, které jsou nám známy jako klasické astrologické znamení z horoskopu. Pro výběr sportu nám může být nápomocné rozdělení těchto znamení podle živlů. Ty představuje oheň, vzduch, země a voda. Již psycholog Jung popsal, jak korespondují tyto živly s našimi čtyřmi psychologickými funkcemi, mezi které patří především intuice, myšlení, vnímání a cítění. A právě tyto funkce hrají při sportu důležitou roli.
„Je velmi zajímavé, že klientky, které navštěvují mé lekce, jsou si navzájem povahově podobné“, říká Tereza Semrádová ze Studia Fascinace a dodává: „již při seznamování se s klientem si pro sebe říkám, na co daný člověk asi přišel. Je pravda, že jsou lidé preferující spíše volnější cvičení jako je jóga či pilates, jiní zase dávají přednost tanečně rytmickým lekcím jako dance aerobic, zumba, apod. U nás ve Studiu Fascinace nabízíme i lekce, které vyhovují oběma typům klientů, a to především Fitbalet, dále cvičení na velkých míčích pod názvem FitBall či cvičení Problémové partie.“
A jak tedy vypadá zmiňované rozdělení dle jednotlivých živlů, a které aktivity se k nám nejvíce hodí?
Voda – citový typ
Znamení: rak, štír, ryby
Tam, kde je zvýrazněn element vody, je kladen velký důraz na osobní vztahy. Člověk s převahou vody vnímá svět kolem sebe velmi subjektivně a reaguje dle momentálního citového rozpoložení. Z hlediska pohybových aktivit lidem v živlu vody nevadí dlouhé tréninky. Pomaleji se dostávají do tempa, ale vyžadují delší regeneraci. Důležitá je pro ně pohoda ve vztazích, týmu i rodině. 
Vhodné aktivity: veškeré vodní sporty, jóga, tchi-kung,

Vzduch – myslící typ
Znamení: blíženci, váhy, vodnář
Člověk s převahou vzduchu je komunikativní, aktivní, zvídavý, přizpůsobivý a neposedný. Vyznačuje se všestranností a skvělým intelektem. Má mnoho zájmů, dokáže se snadno nadchnout, ale ne vždy vydržet a dokončit vše, co započne. Lidem v živlu vzduchu vyhovuje při sportování hravost a spontánnost. Někdy může být ve vykonávání fyzické aktivity problém jeho disciplína.
Vhodné aktivity: atletika, volejbal, intuitivní tanec, moderní tanec a kolektivní sporty, kde mohou spolupracovat s lidmi.

Oheň – intuitivní typ
Znamení: beran, lev, střelec
Lidé s převahou ohně se vyznačují spontánností, temperamentem, sebestředností a pozitivním přístupem k životu. Je jim vlastní představivost a rozhodnost. Lidem v živlu ohně vyhovují náročné, dlouhé, časté a pestré tréninky. Jejich částečnou nevýhodou při sportování může být skutečnost, že často neznají míru a nedokážou odolat žádné výzvě a zkoušce hranic vlastních možností. Někdy tak u nich hrozí přetrénování.
Vhodná aktivita: zumba, aerobic, kickbox

Země – vnímavý typ
Znamení: býk, panna, kozoroh
Člověk, který "zůstává stát na zemi", je realistický, konzervativní, spolehlivý a smyslový. Je zaměřen na materiální svět a své bezpečí. Svou představivost a intuici obvykle potlačuje. Nevěří ničemu, na co si nemůže sáhnout. Při fyzické aktivitě se vyznačuje stabilními výkony a je známý svojí vytrvalostí a dobrou strategií. Nechybí mu píle, ctižádost a zodpovědnost.
Vhodné aktivity: lyžování, bruslení, pilates, fitness

Odborníci však upozorňují, že rozhodně nemusí být od věci věnovat se aktivitám, které ne vždy plně odpovídají našemu ascendentu. Především pokud chceme nabýt určitých charakterových vlastností, které nám pozbývají, rozhodně není na škodu vytrvat v aktivitách, které nám sice nejsou co do zručnosti přírodou zcela dány, ale můžou nám pomoci dané charakterové vlastnosti osvojit.
„V každém z nás je směs různých temperamentů a živlů.  V obecné rovině je dobré si uvědomit, že bychom měli v sobě rozvíjet schopnosti všech zvířetníkových archetypů a živlů, čímž se stáváme harmoničtějšími bytostmi,“ potvrzuje sportovní psycholožka Štěpánková
Když například uznáte, že se v životě neumíte zastavit a chcete se naučit trpělivosti, není od věci zvolit klidné aktivity jako například taj-chi či jógu, i když u vás převládá živel ohně či vzduchu.  To potvrzuje i Tereza Semrádová ze Studia Fascinace.
„Ze své zkušenosti vím, že pokud patříte mezi soutěživé tipy, sportujete závodně, či vám záleží na dobrých výsledcích, je dobré jít ruku v ruce se svými povahovými vlastnostmi. Pokud však hledáme sport pouze pro zlepšení fyzické kondice či vytvarování své postavy a máme dostatečnou motivaci, kterou si dokážeme udržet, nic nebrání aktivity provozovat a dosahovat tížených výsledků,“ uzavírá instruktorka Tereza Semrádová vycházející ze své praxe s klientkami.

 

článek si můžete přečíst na www.prozeny.cz